Xiaomi Telefonlarda VoLTE, VoWIFI Aktifleştirme [TR]

VoLTE, VoWIFI nedir?

VoLTE(Voice Over LTE), VoWIFI(Voice Over WIFI) açılımına sahip 2 protokoldür. Protokolün amacı, çok eski olan gsm teknolojisinin yeni ve hızlandırılmış teknolojiye entegre etmek. İnternet üzerinden konuşma yapmak. “LTE” dediğimiz “4.5G” dir. “VoLTE” ise “4.5g desteği ile arama” demektir. “VoWIFI” ise “WIFI desteği ile arama” demektir.

Xiaomi telefonlarda neden ek işlem yapmak gerekiyor?

Xiaomi Türkiye’ye resmi olarak yeni gelen bir firma ve Türkiye’de “Xiaomi Türkiye” adı altında satış yapan firmalar. Maalesef direk olarak Xiaomi’ye bağlı firmalar değil. Distribütör adı altında ticaret yapıyorlar. Ve cihazların yazılımlarına müdahele hakları yok. Samsung, Apple, LG gibi firmalar resmen ülkemizde faaliyet gösterdikleri için telefonunuzu kutusundan çıkardığınızda anında kullanıma hazır oluyor. Maalesef Xiaomi telefonlarda bazı işlemleri manuel yapılmalı.

Nasıl Yapılır?

Ayarlar>Telefon Hakkında>Tüm Özellikler

kısmına girin ardından Çekirdek Sürümü kısmına 8 kere seri bir şekilde basın.

Açılan sayfa’nın sağ üst köşesindeki “3 nokta” işaretine basın. Ardından açılan menüde “Additional tools” butonuna basınız.

Bir sonraki menü’de “MODEM test tools>MBN config loadin and activating tool” Yolunu takip edin.

Ardından açılan programda arama yerine “turkey” yazıp tek çıkan seçeneği işaretleyin. Ardında “Activate” tuşuna basınız. “eu/vodafone/volte/turkey/mcfg_sw.mbn”  Vodafone yazmasını önemsemeyin Hem vodafone hem de Turkcell ve Turk Telekom’da başarılı bir şekilde çalışmaktadır.

Geriye çok basit bir işlem kaldı şimdi telefon numarası çevirme ekranına giriyoruz ardından *#*#86583#*#* ve *#*#869434#*#* numarasını çeviriyoruz. Aşağıda iki tane uyarı çıkacak onları önemsemiyoruz. Numaraları çevirdikten sonra Telefonun ayarlar uygulamasına giriyoruz. Ayarlar>SIM Kartlar& Mobil Ağlar>Operatörünüzün(Turkcell,Vodafone,TurkTelekom) tuşuna basın. Bu gelen ekrandan “VoLTE kullan” ve “Wi-Fi Kullanarak arama yapın” tuşunu aktifleştirin. “Ağ Tercihleri” kısmından ise “Wi-Fi tercih et” seçeneğini işaretleyin işlem bu kadar. Telefonu yeniden başlatıp kullanabilirsiniz.